Az információ forrása,
ha targoncáról van szó!

Targonca minden mennyiségben

Targonca típusok, alkatrészek, szervizek, adapterek…

A targonca fontos segítség nehéz súlyok emelésénél, raklapmozgatásnál, tárolásnál és rakodásnál. Oldalunk célja márkafüggetlen általános tájékoztatás sok érdekes tartalommal.

A targonca elengedhetetlen eszköz a legtöbb raktárban.

Targoncák nélkül a munka leállna, a raklapokat a padlón kéne tárolni több száz négyzetméteren szétszórva és kézzel történő mozgatásuk izzasztó csapatmunkát igényelne. A targoncák nem csak az anyagmozgatást könnyítik meg, hanem lehetővé teszik a hatékonyabb elrendezést és növelik a biztonságot is. Bármely nagyobb gyártó vagy kereskedő megmondhatja, hogy az emelő- és anyagmozgató gépeik nélkül semmire sem jutnának.

Mivel a targoncák fontos tényezők mind a nehéz súlyok emelésében, a raklapmozgatásban, a tárolásban, mind pedig az elrendezésben, ezért nem hirtelen ötlettől vezetve vásároljuk ezeket. Egy targonca drága befektetés, és számos különböző tényezőt figyelembe kell venni, mielőtt megvásároljuk. Új vagy használt, elektromos vagy gázüzemű, kis vagy nagy teljesítményű, alacsony vagy magas emelésű – hogy csak néhányat említsünk azon jellemzőkből, amiket jól át kell gondolnunk, mielőtt vásárolunk. Egy elhamarkodott döntés vagy hirtelen vásárlás több százezer forintjába kerülhet a javítások, a kiesett idő és az esetlegesen okozott károk miatt.

A  targonca tipikus felépítése

Az alábbiakban a kevésbé jártasak számára megpróbálunk áttekintő képet adni a targonca felépítéséről.

Oszlop

  • Targonca oszlopA targonca oszlopát könnyű beazonosítani, mert ez az a része a targoncának, amely felemeli és leengedi a terhet. Négy fajta oszlop létezik: egyszeres (szimplex), kétszeres (duplex), háromszoros (triplex) és négyszeres (quadro). A különböző típusok eltérő magasságokba emelik a terhet. Minden olyan alkatrész, amely a teher emelésére szolgál az oszlop részének tekintendő. Az oszlop, az emelőhenger, az emelőláncok, a háttámla, az emelőkocsi és az emelővillák alkotják a targonca elülső részét, de van egy targoncatípus, amelynek az oldalán helyezkednek el az emelőrészei.

Hajtáslánc

  • Targonca hajtásláncA targonca alapvetően három féle üzemmóddal kapható: dízel, gázüzemű ( ritkán benzin ) és elektromos. Újabban gyártásba kerültek az úgynevezett hibrid targoncák, ahol egy belsőégésű motor termelte árammal történik az elektromos hajtás. A gázos targoncák korlátozottan beltérben, általában pedig kültérben használatosak, a dízelek kültérre javasoltak, az elektromosak pedig beltérre. A dízel és gázüzemű targoncák készülhetnek kézi és automata váltóval, Európában és Magyarországon szinte csak automatával lehet találkozni. Az elektromos lehet vezérlése szerint egyenáramú, (DC), mostanában szinte kizárólag váltóáramút dobnak piacra. az elektromos targoncák lelke a vezérlés, amely szinte egy kisebb számítógép, a javítása külön szakértelmet igényel, a komolyabb targoncáknál pedig a programozása is egy külső laptoppal történik. A hajtáslánc része mg a differenciálmű, amely minden négykerekű targoncán megtalálható. Az elektromos targoncák lehetnek három vagy négytámaszúak. Szinte minden targonca első kerék hajtású és hátsókerék kormányzású, kivételt képeznek a háromtámaszú targoncák, ott előfordul a hátsó szimpla kerék hajtása, továbbá a terepjáró targoncák 4x4 hajtása.

Üzemanyag ellátás

  • ÜzemanyagA targoncának azon részei, melyek üzemanyaggal látják el a gépet, ugyancsak könnyen azonosíthatóak. Négy különböző üzemanyaggal működő targoncatípus létezik: a benzines, a dízel, a gázüzemű és az elektromos vagy akkumulátorral működő. Az akkumulátor a kabinban, az ülés alatt helyezkedik el és külső valamint belső használatra is alkalmas. A gáztartályt a targonca hátuljára szerelik fel, ez hasonló a gázsütőknél használt gázpalackokhoz csak nagyobb azoknál és alkalmas mind kültéri mind beltéri használatra. A benzines és dízeltargoncák üzemanyag tankja a targonca hátsó része alatt helyezkedik el és az oldalán egy fedő van. A benzines és dízeltargoncák csak kültéri munkálatokra használhatóak.

Kabin

  • Targonca kabinA targonca kabin a gép központi része és itt találhatóak az irányítórendszerek. A targoncában a kezelőnek lehetősége van arra is, hogy felálljon, vagy hogy ülve maradjon a gép üzemeltetése közben. A targoncakezelők rendszerint ülő helyzetben vezetik a gépet, mert sok időt töltenek el benne. Amikor a kezelő belép a fülkébe, innen már könnyen elérheti z irányítórendszert, a mérőműszereket és a biztonsági berendezéseket. A fülkében található a kormánykerék, a gázpedál, a fék, az emelést és a süllyesztést irányító eszközök, a dőlésirányító és a mérőműszerek.

Karosszéria

  • Targonca kabinA karosszéria tartja a targonca összes többi alkatrészét. A targonca hátulján található az ellensúly, amely megakadályozza, hogy a targonca előredőljön, amikor megterhelik. A fülketető körülveszi a vezetőt és a lámpák is erre vannak felszerelve. Az alváz tartja a kardántengelyt és a többi tengelyt, valamint a targonca kerekeit. A targonca karosszériája tartja a targonca legnagyobb alkatrészeit.

További kérdése esetén szívesen válaszolunk, kérjük írjon nekünk.

Megosztom
Üzemanyag-fogyasztás
A targonca üzemeltetése során az üzemanyag költsége akár több millió forintot tesz ki.
Targonca javítás
Mint minden műszaki eszköz esetében, a targoncáknál is igaz, hogy a targonca javítását a megelőzéssel kell kezdeni.
Targonca alkatrész
Egy kulcsfontosságú alkatrész kárt idézhet elő a termékében vagy veszélyes lehet a környezetre emberre.
Targonca üzembe helyezés
Ha targoncákról beszélünk, nem mehetünk el a targonca vezetőjének és környeze-tének munkavédelme mellett sem.
Munkavédelmi vizsgálat
A targoncákon Szerkezeti illetve Fővizsgálatot, továbbá Biztonságtechnikai vizsgálatokat kell végeztetni meghatározott időnként.
Használt targoncák
A használt targoncák jó lehetőséget kínálnak arra, hogy pénzt takarítsunk meg és egyúttal nagyszerű terméket vegyünk.